Něco o nás

TJ LOS Opava vznikl na  začátku roku 2011 a zaměřuje se na aktivity nevidomých sportovců. „Sport hraje důležitou roli při změně myšlení – mění způsob, jakým lidé se zdravotním postižením vnímají sami sebe a pomáhá jim získat sebedůvěru,“ vysvětluje důvody, které vedly k založení organizace, její předseda Aleš Procházka a  dodává: „Našim cílem je rozšířit působení sportu na  co možná nejvíce lidí. To znamená, že nabízíme co nejvíce přístupné sportovní a  pohybové aktivity a činnosti v různých formách od rekreačních až po vrcholové soutěže.“

Společně se založením TJ LOS Opava spustili jeho zakladatelé projekt Blind Sportsmen Opava Czech Republic, do  něhož se přihlásili první nevidomí zájemci. Po dvouleté činnosti pod TJ LOS Opava spadají oddíly airsoftu, horské cyklistiky, atletiky, sportovního lezení, dračích lodí, raftingu a  běžeckého lyžování. Některé z  těchto oddílů jsou unikátní nejen v rámci republiky, ale i  ve  světě. Členové oddílů provozují sport na všech úrovních. Neúčastní se přitom jen vrcholových sportovních akcí určených pro nevidomé, ale poměřují své síly také se zdravými sportovci.

„Loni jsem se společně se svým tandemovým parťákem účastnil Silesia Merida Bike Marathonu, závodu s  tratí dlouhou 55 kilometrů. Osobně musím říci, že  závod je dost dobrodružný, neměl jsem v něm nouzi o adrenalin. Během stoupání a  klesání, kterých nebylo zrovna málo, jsem si připadal jako na horské dráze,“ říká jeden ze  členů TJ LOS Opava Marek Mareš.

„Pod vedením trenérů, instruktorů, pilotů a  trasérů se naši členové aktivně zapojují do vrcholových soutěží zdravých sportovců jednoduše proto, že  v  daném sportu například není vypsaná kategorie pro hendikepované. I  tak se našim členům ale daří na závodech bodovat,“ říká Aleš Procházka. Členové TJ LOS Opava se účastní například také závodu dračích lodí, který se koná každoročně v  rámci programu Bezručovy Opavy. „

Napsat komentář